Atlas Sound AP-7230-20S
Atlas Sound AP-7230-20S
20A - 72 inch, 30 Outlet Vertical Power Strip
SKU: AS-AP-7230-20S
Overview
The Atlas Power Vertical Power Strips offer complete power management, multiple outlet spacing and outlet orientations, and RFI filtering along with spike/surge protection to make them the most compact, effective power management protection systems on the market today. The AP-7230-20S is 72" rack mountable and features 20A, 2500W power capability.
Features
  • 30 Available 20A Outlets
  • Slimline Designs, 1.62"W x 1.25"D
  • Two AC Outlet Orientations: "In Line" and "90 Degree to Chassis"
  • Lighted Main Power Switch
  • Circuit Breaker Protection
  • Three-Way Surge Suppression MOV Protection: H-N, H-G, N-G
  • RFI Filtering
  • AC Protect Indicator
  • UL, cUL Listed
  • Also Available in 48", 20 Outlet (AP-4820-20S) and 24", 10 Outlet (AP-2410-20S) Models
Specifications
Outlets NEMA 5-20R, Qty. 30
Power Cord 9' (2.74m), 12-gauge, AC Plug NEMA 5-20P
Load Rating 2500W
MAX Current Protection 20A AC Mains Breaker
Voltage Protection Rating L-N: 500V, L-G: 500V, N-G: 500V / 3kA, 8/20µs
Energy Rating 450 Joules, 8/20µs
Power Consumption .5W
Height 1.25" (31.75mm)
Length 72" (1828.8mm)
Width 1.62" (41.10mm)