Chauvet DJ EVETF20X
Chauvet DJ EVETF20X
EVE Track Fresnel
SKU: CHV-EVETF20X
Overview
Eve TF-20X
Highlights
  • Soft edge accent luminaire designed for mobile and installation applications
  • Constant Current Reduction (CCR) dimming works with conventional dimmers
  • Track adaptor included fits most single and dual circuit tracks
  • Suitable for every event with either black or white housing
  • Classic Fresnel style gives the feeling of stage and theatrical lighting
  • Included barn doors block excess light from stage and unwanted areas
  • Includes Gel frame to add custom colors when needed
  • Achieve flicker-free video operation with CCR LED dimming
  • Standard power cord attached for mobile use right out of the box
  • Includes track light adaptor for easy addition to existing track lighting systems
  • MET certified, perfect for retrofitting and new installations
Specifications
  • Light Source:1 COB LED (warm white) 20 W, (0.5 A), 50,000 hours life expectancy
  • Beam Angle:24°
  • Field Angle:40°
  • Illuminance:1,506 lux @ 2 m
  • Lumens:1,658
  • Input Voltage:120 VAC, 60 Hz or 230 VAC, 50 Hz
  • Power and Current:
    • 24 W, 0.2 A @ 120 V, 60 Hz
    • 24 W, 0.1 A @ 220 V, 50 Hz
  • Weight:2 lbs (0.9 kg)
  • Size:7.9 x 4.8 x 3.4 in (201.5 x 123 x 87.8 mm)
  • Approvals:CE, MET, UKCA, RoHS
  • Color Temperature: : 2700 K
  • CRI: 91
  • Input Voltage : 220 VAC, 50 Hz