CHIEF PIWRF2000B
CHIEF PIWRF2000B
LARGE IN-WALL MOUNT
Overview
Create a low-profile installation when mounting a flat screen display with articulation.
  • View animation
  • Limitless centering on the wall between 16" center studs without cutting studs
  • Low profile design ensures the mount remains concealed behind the flat panel
  • Centris Technology uses the center of gravity to achieve smooth, fingertip tilt
  • ClickConnect Technology provides an audible click to confirm the flat panel is locked in place
  • Easy connect/disconnect with no tools needed
  • Integrated cable management
Specification
Dimensions & Measurements
Lateral Shift 5 in (127 mm)
Minimum Depth 1.7 in (4.3 cm)
Shipping Weight 52.25 lbs (23.7 kg)
Weight Capacity 200
Characteristics & Features
      Adjustability
    • Extension
    • Height Adjustable
    • Swivel
    • Tilt
    • Application In-Wall
      Color Black
      Interface Included No
      Notes Depth and Extension do not include interface bracket (adds 0.5 - 1.5")
      Orientation
    • Landscape
    • Portrait
    • Post-Installation Leveling Roll Yes
      Solution Type Universal
      Tilt +2° / -15°
      VESA Mounting Pattern 200 x 200mm - 862 x 517mm