Clear-Com FSII-BP19-X7-US
Clear-Com FSII-BP19-X7-US
FreeSpeak II Beltpack: 1.9GHz, US, (2) GPI
SKU: CLRCM-FSII-BP19-X7-US
Overview
Durable Construction
Extensive Operation Time
Superior Intelligibility and Comfort
Featuring the “Clear-Com Sound”, the digital beltpack operates in the 200Hz-7.5kHz audio band high audio quality and reduction to the strain on the user’s ears after extended usage.
Exceptional RF Performance
  • FreeSpeak II 1.9GHz Wireless Beltpack
  • Operates in the 1.88-1.93GHz DECT frequency band (frequency allocation varies by country)
  • Simple 2-channel partyline operation to 5-channel intercom on the same beltpack
  • 7kHz audio wide band
  • Encoder Volume Swap between A&C and B&D
  • “Listen Again” message replay
  • Typical indoor range: 300 ft (90m), outdoor range: 800 ft (240m)
  • Over-the-air beltpack registration
  • 18+ hour battery life or USB port for continuous operation
  • IP-53 rating for wet and dusty conditions
  • Built-in flashlight
Specifications
Audio
  • Audio Bandwidth: 200Hz-7.5KHz
  • No. of Full-Duplex Audio Paths: Up to 5 with individual level control (2
  • dedicated rotaries, 3 with menu), 2 controls and a main volume
  • Mode of Operation: Full duplex on all routes
  • Level/Talk Controls: 4 pushbuttons, a reply button and 2 rotary controls
  • Enter/Answer-Back Button: 1
Radio
  • Frequency Spectrum: 1.88-1.93MHz for EU and US cellular auto roaming
  • technology (frequency allocation varies by country)
  • Modulation: GFSK, TDMA frame 10ms Full and Long slot
  • Output power: 18-20dBm
  • Range: Typical indoor range 300ft (90m), outdoor range 800ft (240m)
  • Battery: Li-Ion or 3 AA alkaline cells
  • Battery Charging: Drop-in charger (AC60) or local USB
  • Battery Life: 18+ hours with Li-Ion; 9 hours with 3 x Alkaline AA cells
  • Headset Connector: 4-pin male, Clear-Com standard, options for 5-pin
  • female and 7-pin male with PTT
  • Microphone Type: Electret and Dynamic, selectable in beltpack menu
  • Headset Limiter: Selectable from beltpack menu
Environmental
  • IP-53 water and dust resistance
  • Operating: 32º-125ºF (0º-50ºC)
  • Storage: 32º-150ºF (0º-70ºC)
  • Humidity: Between 20% and 90%, Non-Condensing
Dimensions
  • Tapered design at largest points
  • 3.75 x 5 x 1.5 in (HxWxD)
  • (97 x 130 x 45 mm)