Clear-Com FSII-TCVR-19-US
Clear-Com FSII-TCVR-19-US
FreeSpeak II Transceiver: 1.9GHz, US
SKU: CLRCM-FSII-TCVR-19-US
Overview
Roam Free
Distributed transceivers allow FreeSpeak II wireless beltpack users to freely roam inside or outside of a facility while staying constantly connected. This is achieved through the Cellular Roaming capability between distributed Transceivers. When using a FreeSpeak II base station, up to 25 1.9GHz or 2.4GHz beltpacks can be connected to a Transceiver. In an integrated Eclipse HX system via the E-QUE-HX card, as many as 25 1.9GHz beltpacks in North America or 50 1.9GHz beltpacks in EU countries, and 40 2.4GHz beltpacks (in all regions) can be used at the same time. Each powered Transceiver can create a coverage zone of up to 300 feet (indoor) or up to 800 feet (outdoor).
Durable Construction
IP-65 rated for wet weather or dusty conditions making them ideal for outdoor productions.
Expansive System
Unique to the FreeSpeak II system, both 1.9GHz and 2.4GHz beltpacks and transceiver modules can co-operate on the same system, increasing both the quantity of users as well as the cell roaming area.
  • FreeSpeak II 1.9GHz Transceiver
  • For use with FSII base station, E-QUE-HX cards and FSII splitters
  • Supports up to 5 FSII 1.9GHz beltpacks per transceiver, or up to 65-90 beltpacks when mixed with FSII 2.4GHz transceivers
  • Up to 10 Transceivers can be connected to one FreeSpeak II base station
  • 1.9GHz transceivers can co-operate with 2.4GHz transceivers on the same system
  • IP-65 rated for water and dust resistance
  • Locally powered or powered via the FreeSpeak II base station or matrix
  • Microphone stand mounting
Specifications
  • Frequency Spectrum: 1.88-1.93MHz for EU and US Cellular auto roaming technology
  • Modulation: GFSK, TDMA frame 10ms Full and Long slot
  • Output power (EU): 18-22dBm, (US): 18-20dBm
Environmental
  • Operating: 32º-125ºF (0º-50ºC)
  • Storage: 32º-150ºF (0º-70ºC)
  • Humidity: Between 20% and 90%, Non-Condensing
Dimensions
  • 6.75 x 5.5 x 2 in (HxWxD)
  • (173 x 134 x 52 mm)