Clear-Com FSII-TCVR-24
Clear-Com FSII-TCVR-24
FreeSpeak II Transceiver: 2.4GHz
SKU: CLRCM-FSII-TCVR-24
Overview
Roam Free and Far
Distributed transceivers allow FreeSpeak II wireless beltpack users to freely roam inside or outside of a facility while staying constantly connected. This is achieved through the Cellular Roaming capability between distributed Transceivers. When using a FreeSpeak II base station, up to 25 1.9GHz or 2.4GHz beltpacks can be connected to a Transceiver. In an integrated Eclipse HX system via the E-QUE-HX card, as many as 25 1.9GHz beltpacks in North America or 50 1.9GHz beltpacks in EU countries, and 40 2.4GHz beltpacks (in all regions) can be used at the same time. Each powered Transceiver can create a coverage zone of up to 300 feet (indoor) or up to 800 feet (outdoor).
Durable Construction
IP-65 rated for wet weather or dusty conditions making them ideal for outdoor productions.
Expansive System
Unique to the FreeSpeak II system, both 1.9GHz and 2.4GHz beltpacks and transceivers can co-operate on the same system, increasing both the quantity of users as well as the cell roaming area.
  • FreeSpeak II 2.4 Transceiver
  • For use with FSII base station, E-QUE-HX cards and FSII splitters
  • Supports up to 4 FSII 2.4GHz beltpacks per transceiver, or up to 65-90 beltpacks when mixed with FSII 1.9GHz transceivers
  • Up to 10 Transceivers can be connected to one FreeSpeak II base station
  • 2.4GHz transceivers can co-operate with 1.9GHz transceivers on the same system
  • IP-65 rated for water and dust resistance
  • Locally powered or powered via the FreeSpeak II base station or matrix
  • Microphone stand mounting
Specifications
  • Frequency Spectrum: 2.400-2.483MHz for EU and US Cellular auto roaming technology
  • Modulation: GFSK, TDMA frame 10ms Full slot
  • Output power: (EU): 18dBm, (RoW): 22dBm
Environmental
  • IP-65 water and dust resistance
  • -67°F to +158°F
  • (-55°C to +70°C)
Dimensions
  • 6.75 x 5.5 x 2 in (HxWxD)
  • (173 x 134 x 52 mm)