Crown DCI4X600
Crown DCI4X600
Four-channel, Analog Power Amplifier, 600W @ 4Ω, 70V/100V
SKU: CRN-DCI4X600-U-USFX
Overview
Features
TRUE RACK DENSITY – Power points of 300W or 600Win 2-/4-/8-channel configurations – all in a 2 Rack Unit form factor. More channels in one box allow smaller infrastructure rooms that can reduce operational costs while giving you the utmost in installation flexibility.
 Specifications
Frequency Response ( 8 Ohms, 20 Hz - 20 kHz) +/- 0.25 dB
Signal To Noise Ratio (A-weighted) > 108 dB
Total Harmonic Distortion (at full rated power, 20 Hz - 20 kHz) 0.35%
Voltage Gain 34 dB
Damping Factor (20 Hz to 100 Hz) >1000
Input Impedance (nominal balanced, unbalanced) 10 kOhms, 5 kOhms
Maximum Input Level before Compression +20 dBu
Maximum Input Level before Clipping +26 dBu
Load Impedance (Stereo/Dual Mode) 2 - 16 Ohms; 70Vrms and 100Vrms
Load Impedance Bridge Mono 4 - 16 Ohms; 140Vrms and 200Vrms
Cooling Continuously variable speed forced air, front to back airflow
Maximum Fan Noise (re dBA SPL @ 1M) 45
Required AC Mains (+/- 10%) 100V-240V ~ 50/60 Hz
Dimensions 19" x 3.5" x 14.25" (48.3cm x 8.9cm x 35.63cm)
Weight 20.1lbs (9.12kg)
IEC Power Connector 15A