DA-LITE DL100208EL
DA-LITE DL100208EL
MYRIAD REV SL 208D MW
SKU: DLT-DL100208EL
Overview
Myriad Reveal is a wall and ceiling mounted electric screen offered in sizes from 14'-16’ (4-5 m) wide in 16:9 HDTV and 16:10 Wide formats. Tensioned products are available with HD Progressive 16K ready and Parallax® Ambient Light Rejection screen surfaces. It features versatile and adjustable brackets – that accommodate either mounting preference. Installation ease is found with the built-in case leveling (±.5” (12.7 mm) vertically) –, and centering (±6” (152.4 mm) horizontally) adjustability. An innovative weighted bar, in SightLine models, doubles as a closure door – black, to blend in with the border when the screen is fully deployed and the bar smoothly rotates to white to blend into the sleek waterfall case aesthetic when retracted.
  • Configurations
    • SightLine Cable Drop
      • Tensioned with SightLine
      • Non-Tensioned with SightLine
    • Standard Black Drop
      • Tensioned
      • Non-Tensioned
  • Case
    • Standard white powder-coated aluminum finish; available in black upon request
    • Convenient push button on end cap allows access to wiring
  • Screen Drop
    • Tensioned models standard with 12” (30.5 cm) of black drop
    • Non-tensioned models standard with 2” (5 cm) of black drop
  • Screen Control
    • Standard Low Voltage Control (LVC) to keep your screen operation flexible
      • Dry contact interface
      • Projector trigger (5-12V)
  • Screen Surfaces
    • Standard black backing retains projected brightness on front projection surfaces
    • Seamless surfaces in all models
    • Parallax Stratos 1.0 surface for standard throw projectors (1.0:1 or greater)
  • Smart integrated anchor points for roller suspension allows for easy maintenance
  • Support includes a comprehensive five-year warranty to keep you confident in your purchase
Patent pending: 63/549,128 and 63/549,035
Are you looking for a ceiling recessed product option? Check out Myriad Conceal
Specification
Dimensions & Measurements
Screen Diagonal 208 in (528.3 cm)
Size 110" x 176" or 208" diagonal
Characteristics & Features
    Application
  • Ceiling
  • Wall
  • Built-In Control Low Voltage Control
    Drop Type SightLine Cable Drop
    Motor 220V (50Hz) for Export