Draper 101389CD
Draper 101389CD
Premier XL, 230", NTSC, CineFlex White XT700V, 220 V
SKU: DRP-101389CD
Specifications
  • Maximum image width up to 16’ (488 cm) wide, depending on surface selection.
  • Image area fully framed with black. Standard 12" (30 cm) black drop at top of viewing area. Optional extra drop available which may increase case length.
  • Optional wall- or ceiling-mounting brackets for added flexibility.
  • Optional Plug & Play with built-in low-voltage controller (LP) or with built-in quiet, low-voltage controller (QLP). Screens over 119" diagonal on 16:9 format on this screen cannot use QLP.
  • Includes one 110-120V, 3-position switch (standard). Other control options are available.
  • Custom sizes available.
  • UL Listed.
Size & Part Number
  • Part number: 101389CD
  • Surface material: CineFlex White XT700V
  • Image Format: NTSC
  • Diagonal size: 230"
  • Image/Viewable area: 138" x 184"
  • Case length: 211"