ETC ARCLE12C24F2700
ETC ARCLE12C24F2700
Arclamp 2700K 24V Frosted Candle E12
SKU: ETC-7490A1942
Overview
The 24 V ArcLamp connects to a dedicated remote power supply - typically located in a dimmer/plant room - utilizing the same cable that connects an existing incandescent lamp to a dimmer. Re-purposing this existing incandescent cable allows for simple, non- invasive installation of ArcLamp.
APPLICATIONS
  • Auditoriums
  • Lobbies
  • Houses of worship
  • Museums
  • Retail
FEATURES
  • Designed for use with ArcLamp Driver
  • Smooth dimming to zero
  • Silent operation
  • Frosted or clear glass options
  • Optional random flicker effect for 2700K FTW version
Features
GO LED... INCONSPICUOUSLY
FLICKER
FADE TO WARM
Specifications
Source
  • LED details: Seoul semiconductor Y19
  • Max total lumens: 280 lumen output
  • Lumens per watt: 63.6
  • LED refresh rate: 250 Hz
  • L70 rating (time to 70% output): 36,000 hours
Color
  • Colors used: Fixed White
  • Fade-To-Warm: 2700
  • Fade-To-Warm Flicker: 2700
  • Color temperature: 2700 | 3000
Optical
  • CRI: >90 (typical 94)
  • TM-30-18 data: Refer to charts below
Control (via separate driver)
  • Protocols DMX512 and RDM
  • Modes (footprint): 1 (1-channel)
  • Flicker lamp control
  • Flicker Lamp uses a randomly generated on-board flicker algorithm with the following
  • 1-channel mapping:
    • 0 127 : 0-100% intensity with random flicker generator active
    • 128 : Lamp off
    • 129 255 : 0-100% intensity with no flicker
  • RDM configuration: Yes, Via ArcLamp Driver
  • UI type: No Local interface
  • Local control: No
  • Notes: DMX control (RDM configuration via external
  • DMX/RDM controller)
Electrical
  • Operating voltage: 24 VDC with PPW data technology
  • Input method: 24 VDC via ArcLamp Driver
  • Maximum lamps per ArcLamp Driver: See ArcLamp Driver Datasheet
  • Wattage (typical): 4.4 W
  • Max current draw: 180 mA