ETC ARCP4LRDM277324BY
ETC ARCP4LRDM277324BY
ArcSystem Pro 4-Cell Linear DMX/RDM 100-277V 3000K/24° - Black
SKU: ETC-7494A1316
Overview
APPLICATIONS
  • Auditoriums
  • Work lights
  • Lobbies
  • Houses of worship
  • Museums
  • Studios
FEATURES
  • Wired-DMX and RDM control protocols
  • Stepless, smooth dimming to absolute zero
  • Convection cooled
  • Silent operation
  • Black or white paint finish options
  • Custom color paint finishes available by special order
  • Available as a dual-input emergency version
Specifications
Source
  • LED details: Bridgelux Vero 13 (standard) Vesta 15 (FTW)
  • Max field lumens: 8,445 (3000 K 50°)
  • Max total lumens: 9,152 (3000 K 50°)
  • Lumens per watt: 91
  • L70 rating (hours to 70% output): 50,000 hours
Color
  • Colors used: Fixed white
  • Color temperature options: 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K, 5000 K
  • Fade to warm : Optional on 2700 K and 3000 K
Optical
  • Beam angle range: 19 / 24 / 37 / 60
  • CRI: >90
  • TM-30-18 data: Refer to ArcSystem photometry guide
  • Photometry data: See below of refer to ArcSystem photometry guide
Control
  • Input method: DMX-512 via RJ45/etherCON connector
  • Protocols: DMX, RDM
  • Modes (footprint): 1-channel / 4-channel
  • RDM configuration: Yes (with RDM option)
  • UI type: No Local UI
  • Local control: No
Electrical
  • Voltage range: 100–240 VAC IEC or 100–277 VAC
  • hard-wired
  • Input method
    • Standard luminaire options:
      • Option 1: IEC Connector
      • Option 2: wiring compartment with one
      • half-inch knock-outs for field wiring
    • Emergency luminaire:
      • Wiring compartment with two half-inch
      • knock-outs for field wiring
    • Inrush: 65 A at 120 V (first half-cycle)
    • Wattage (max /standby): 100 W / <3 W
    • Current draw: 0.84 A at 120 V