ETC ARCP4LRDM277460BY
ETC ARCP4LRDM277460BY
ArcSystem Pro 4-Cell Linear DMX/RDM 100-277V 4000K/60° - Black
SKU: ETC-7494A1358
  • Max field lumens: 8,445 (3000 K 50°)
  • Max total lumens: 9,152 (3000 K 50°)
  • Lumens per watt: 91
  • L70 rating (hours to 70% output): 50,000 hours
  • Photometry data: See below of refer to ArcSystem photometry guide
Control
  • Input method: DMX-512 via RJ45/etherCON connector
  • Protocols: DMX, RDM
Electrical
  • Voltage range: 100–240 VAC IEC or 100–277 VAC
  • hard-wired
    • Emergency luminaire:
      • Wiring compartment with two half-inch
      • knock-outs for field wiring
    • Inrush: 65 A at 120 V (first half-cycle)
    • Wattage (max /standby): 100 W / <3 W
    • Current draw: 0.84 A at 120 V