ETC ARCP4SRDM277519BY
ETC ARCP4SRDM277519BY
ArcSystem Pro 4-Cell Square DMX/RDM 100-277V 5000K/19° - Black
SKU: ETC-7494A1465
  • Max field lumens: 8,445 (3000 K 50°)
  • Lumens per watt: 84
  • L70 rating (hours to 70% output): 50,000 hours
  • Photometry data: See below or refer to ArcSystem photometry guide
Control
  • Input method: DMX-512 via RJ45 etherCON connector
  • Protocols: DMX and RDM
Electrical
  • Voltage range: 100–240 VAC IEC or 100–277 VAC hard-wired
    • Emergency luminaire: Wiring compartment with two half-inch knock-outs for field wiring
  • Inrush: 65 A at 120 V (at 25 C)
  • Wattage (typical / standby): 100 W / <3 W
  • Current draw: 0.84 A at 120 V