ETC ARCP8RDM277F260WY
ETC ARCP8RDM277F260WY
ArcSystem Pro 8-Cell DMX/RDM 100-277V FTW 2700K/60° - White
SKU: ETC-7494A1908-1
  • Auditoriums
  • Work lights
  • High bay applications
  • Houses of worship
  • Convention centers
  • Studios
FEATURES
  • Wired-DMX and RDM configuration
  • Stepless, smooth dimming to absolute zero
  • Convection cooled
  • Silent operation
  • Black or white paint finish options
  • Custom color paint finishes available by special order
  • Available as a dual-input emergency version
Specifications
Source
  • LED details: Bridgelux Vero 13 (standard) Vesta 15 (FTW)
  • Max field lumens: 17,190 (5000 K 37°)
  • Max total lumens: 18,630 (5000 K 37°)
  • Lumens per watt: 93
  • L70 rating (hours to 70% output): 50,000 hours
Color
  • Colors used: Fixed white
  • Color temperature options: 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K, 5000 K
  • Fade to warm: Optional on 2700 K and 3000 K
Optical
  • Beam angle range: 19 / 24 / 37 / 60
  • CRI: >90
  • TM-30-18 data: Refer to ArcSystem photometry guide
  • Photometry data: See below or refer to ArcSystem photometry guide
Control
  • Input method: DMX-512 via RJ45 etherCON connector
  • Protocols: DMX and RDM
  • Modes (footprint): 1-channel / 4-Channel (4 pairs of LEDs)
  • RDM configuration: Yes (with RDM option)
  • UI type: No Local UI
  • Local control: No
Electrical
  • Voltage range: 100–240 VAC IEC or 100–277 VAC hardwired
  • Input method
  • Standard luminaire options:
  • Option 1: IEC Connector
  • Option 2: wiring compartment with one half-inch knock-outs for field wiring
  • Emergency luminaire: Wiring compartment with two half-inch knock-outs for field wiring
  • Inrush: 55 A max at all voltages (first half-cycle)
  • Wattage (typical / standby): 200 W / <3 W
  • Current draw: 1.67 A at 120 V, 0.84 A at 240 V