ETC ARCPE4SRDM277219WY
ETC ARCPE4SRDM277219WY
ArcSystem Pro Emergency 4-Cell Square DMX/RDM 100-277V 2700K/19° - White
SKU: ETC-7494A1425-1
  • Work lights
  • Lobbies
  • Houses of worship
  • Museums
  • Studios
FEATURES
  • Wired-DMX and RDM control protocols
  • Max field lumens: 8,445 (3000 K 50°)
  • Lumens per watt: 84
  • L70 rating (hours to 70% output): 50,000 hours
Color
  • Colors used: Fixed white
  • Color temperature options: 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K, 5000 K
  • Protocols: DMX, RDM
  • Modes (footprint): 1-channel / 4-channel
  • RDM configuration: Yes (with RDM option)
Electrical
  • Voltage range: 100–240 VAC IEC or 100–277 VAC hard-wired
    • Option 1: IEC Connector
    • Option 2: wiring compartment with one half-inch knock-outs for field wiring
  • Emergency luminaire: Wiring compartment with two half-inch knock-outs for field wiring
  • Inrush: 65 A at 120 V (at 25 C)
  • Wattage (max /standby): 100 W / <3 W
  • Current draw: 0.84 A at 120 V