ETC ARCPE8RDM277F260BY
ETC ARCPE8RDM277F260BY
ArcSystem Pro Emergency 8-Cell RDM 100-277V FTW 2700K/60° - Black
SKU: ETC-7494A1928
  • Work lights
  • High bay applications
  • Houses of worship
  • Convention centers
  • Studios
FEATURES
  • Wired-DMX and RDM configuration
  • Max field lumens: 17,190 (5000 K 37°)
  • Max total lumens: 18,630 (5000 K 37°)
  • Lumens per watt: 93
  • L70 rating (hours to 70% output): 50,000 hours
  • Protocols: DMX and RDM
  • Modes (footprint): 1-channel / 4-Channel (4 pairs of LEDs)
Electrical
  • Voltage range: 100–240 VAC IEC or 100–277 VAC hard- wired
  • Inrush: 55 A max at all voltages (first half-cycle)
  • Wattage (typical /standby): 200 W / <3 W
  • Current draw: 1.67 A at 120 V, 0.84 A at 240 V