ETC IRFPZ-30/80-120-P-DMX-5
ETC IRFPZ-30/80-120-P-DMX-5
Irideon FPZ 120 V Portable 3000 K / 80+ CRI DMX - Silver
SKU: ETC-7191A1030-5
Overview
APPLICATIONS
  • Museums
  • Retail stores
  • Restaurants
  • Hospitality/Lobbies
  • Theatres
FEATURES
  • Rugged fixture body
  • 25–50 degree zoom optics
  • Uniquely efficient optical system
  • Three-plane shutters
  • F-Drive compatible versions available
  • DMX control with built-in intensity trim feature
  • DALI or 0–10 V control option availabe for canopy version
  • Dimming to less than 1% of maximum output
  • Available in black and white, contact ETC for Custom colors
Specifications
Source
  • LED details: Lumileds 1204HD
  • Max field lumens: 1035
  • Lumens per watt: 46.8
  • L70 rating (hours to 70% output): 46,000 hours
Color
  • Colors used: White
  • Color temperature options: 2700 K / 3000 K / 4000 K / 5000 K
  • Calibrated array: No
  • Red shift: No
Optical
  • Beam angle range: 25°–50°
  • Pattern projection: Yes
  • Pattern size: E (37.5 mm with a 25.4 mm image area)
  • Front magnetic media holder: Accommodates 66 mm (2.6 in) diameter color media, diffusion or glass with a maximum thickness of 1.75 mm
  • Camera flicker control/Hz range
    • 1.2 kHz (standard)
    • 25 kHz ( DMX version only, set via RDM)
  • Notes: Projector-quality, high-contrast lenses Beam edge is continually adjustable hard to soft
Electrical
  • Voltage range
    • 100–120 V 50/60 Hz (Portable/Track)
    • 230–277 V 50/60 Hz (Portable/Track)
    • 120–277 V 50/60 Hz (Canopy)
    • 24 VDC 450 mA (F-Drive)
  • Power cord length (portable variant only): 190 cm (75 in)
  • Control input options
    • DMX - Portable, OneTrack, Canopy
    • 0–10 V - Canopy only
    • DALI - Canopy only
    • F-Drive - Canopy and Portable only
  • Track adapter (Track variant only)
    • 120 V - OneTrack or DataTrack
    • 277 V - OneTrack
    • 230 V - EUTRAC 3-circuit + Data bus
  • Wattage typical/standby: 20 W typical, 24 W max
  • Inrush (first half-cycle) with DMX variant
    • 120 V - 11 A
    • 240 V - 24 A
    • 277 V - 28 A
  • Inrush (first half-cycle) with 0–10V or DALI variant
    • 120 V - 2 A
    • 240 V - 5 A
    • 277 V - 6 A
  • Fixtures per circuit with DMX variant: 45 fixtures (R20 module or similar)
  • Fixtures per circuit with 0–10 V or DALI variant: 90 fixtures (R20 module or similar)
  • Fixtures per F-Drive output: 4 fixtures, individually controlled
Control
  • Protocols
    • DMX - Portable, Track, Canopy
    • 0–10 V - Canopy only