ETC IRFPZ-50/80-120-P-DMX-5
ETC IRFPZ-50/80-120-P-DMX-5
Irideon FPZ 120 V Portable 5000 K / 80+ CRI DMX - Silver
SKU: ETC-7191A1050-5
  • DALI or 0–10 V control option availabe for canopy version
  • Dimming to less than 1% of maximum output
  • Lumens per watt: 46.8
  • L70 rating (hours to 70% output): 46,000 hours
  • Pattern projection: Yes
  • Pattern size: E (37.5 mm with a 25.4 mm image area)
  • Front magnetic media holder: Accommodates 66 mm (2.6 in) diameter color media, diffusion or glass with a maximum thickness of 1.75 mm
  • Camera flicker control/Hz range
    • 1.2 kHz (standard)
    • 25 kHz ( DMX version only, set via RDM)
  • Voltage range
    • 100–120 V 50/60 Hz (Portable/Track)
    • 230–277 V 50/60 Hz (Portable/Track)
    • 120–277 V 50/60 Hz (Canopy)
    • 24 VDC 450 mA (F-Drive)
  • Power cord length (portable variant only): 190 cm (75 in)
  • Control input options
    • DMX - Portable, OneTrack, Canopy
    • 0–10 V - Canopy only
  • Track adapter (Track variant only)
    • 120 V - OneTrack or DataTrack
    • 277 V - OneTrack
    • 230 V - EUTRAC 3-circuit + Data bus
  • Wattage typical/standby: 20 W typical, 24 W max
  • Inrush (first half-cycle) with DMX variant
    • 120 V - 11 A
    • 240 V - 24 A
    • 277 V - 28 A
  • Inrush (first half-cycle) with 0–10V or DALI variant
    • 120 V - 2 A
    • 240 V - 5 A
    • 277 V - 6 A
  • Fixtures per circuit with DMX variant: 45 fixtures (R20 module or similar)
  • Fixtures per circuit with 0–10 V or DALI variant: 90 fixtures (R20 module or similar)
    • DMX - Portable, Track, Canopy
    • 0–10 V - Canopy only