ETC S4WRDG120FB-1
ETC S4WRDG120FB-1
Source 4WRD II Gallery, light engine with fixture body, white
SKU: ETC-7067A1115-1
Overview
Applications
  • Energy saving retrofits
  • Houses of worship
  • Universities and schools
  • Hospitality
  • Retail
  • Exhibition centers
  • Meeting rooms
  • Clubs
  • Theatres
Specifications
Source
  • LED details : S4WRD II LED
  • Max lumens (3200 K / 3200 K Gallery / Daylight Gallery) : 11,430 / 9,716 / 10,333
  • Lumens per watt : (3200 K / 3200 K Gallery / Daylight Gallery) :
    • 120 V: 76.2 / 64.8 / 68.9
    • 230 V: 65.3 / 55.5 / 59.0
  • L70 rating (hours to 70% output) : >45,000 hours
Color
  • Colors used : Warm or Cool White
  • Color temperature range : 3200 K 80 or 90+ CRI, 5900 K 90+ CRI
  • Calibrated array : N/A
  • Red shift : No
Optical
  • Gate size : 79 mm
  • Field angle range : Swappable lens tubes between 5–90 degrees
  • Aperture size : Lens dependent
  • Pattern projection : Yes
  • Camera flicker control/ Hz range : No, not PWM dimmed
Control
  • Input method : DMX Control or Line Dimmed*
  • Protocols : DMX / RDM via RJ45
  • Modes (Footprint) : 1 Channel (Intensity) for DMX
  • RDM configuration : Yes
  • UI type : 7-segment address display, local level control via UI
  • Local control : Yes
  • Onboard presets : No
  • Onboard sequences : No
  • Onboard effects : No
  • Fixture to fixture control : No
Electrical
  • Voltage range :
    • 114–125 V, 60 Hz (120 V)
    • 209–252 V, 50/60 Hz (230 V)
  • Input method : Hardwired, 1 m cord, bare end or various connector options (120 V) Hardwired, 1 m cord, bare end (230 V)
  • Inrush :
    • 30 A (first half-cycle) at 120 V
    • 12 A (first half-cycle) at 230 V
  • Fixtures per circuit*:
    • 120 V: 14 (20 A switched circuit, R20 module or similar)
    • 230 V: 6 fixtures per non-dimmed circuit(ER15AFR module)
  • Wattage (typical/Standby) :
    • 150 W / 1.2 W (120 V)
    • 175 W / 3.7 W (230 V)
  • Current draw :
    • 26 A at 120 V
    • 75 A at 230 V
  • Notes :
    • When using line dimming, see the S4WRD manual for dimmer setup.
    • When using line dimming, standby power is 0 W.
Thermal
  • Ambient operating temperature : 5°–50° C (41°–122° F)
  • Fan (controllable) : Yes (no)
  • Droop compensation : No
  • dB range : 28 dBa (average at 1 m)
  • BTUs/hour :
    • 529 (120 V)
    • 597 (230 V)