ETC SELD40TO-5X
ETC SELD40TO-5X
D40XT Studio Tungsten, silver
SKU: ETC-7410A1006-5X
Overview
D40XT LED ARRAY OPTIONS
Features
EXCLUSIVE X7 COLOR SYSTEM
Combining a balanced recipe of seven LED colors to give you the most color mixing options possible.
NOISELESS, FAN-FREE
Convection cooling for acoustically sensitive installations
WATERTIGHT FIVE-PIN XLR
Specifications
Source
  • LED details 40: Lumileds LUXEON® Rebel LED
  • Max lumens
    • Studio HD: 3,194
    • Studio Daylight: 4,332
    • Studo Tungsten: 5,023
  • Lumens per watt
    • Studio HD: 33.2
    • Studio Daylight: 43.1
    • Studo Tungsten: 52.8
  • L70 rating (hours to 70% output): 50,000 hours
Color
  • Colors used
    • Studio HD: Red, Amber, Green/Cyan, Blue, Warm White, Cool White
    • Studio Daylight: White
    • Studo Tungsten: White
  • Color temperature range
    • Studio HD:
    • Studio Daylight: 3200 K
    • Studio Tungsten: 5600 K
  • Calibrated array
    • Studio HD: Yes
    • Studio Daylight: No
    • Studo Tungsten: No
  • Red shift: Yes
Optical
  • Beam angle range: 8°–71°
  • Aperture size: 7.5 in
  • Pattern projection: No
  • Pattern size: N/A
  • Camera flicker control/Hz range: Yes: 900–25,000 Hz
  • Notes: Secondary lenses available for multiple beam-spread options
Control
  • Input method: DMX512 via watertight 5-pin XLR
  • Protocols: DMX512/RDM
  • Modes (footprint): See page 4
  • RDM configuration: Yes
  • UI type: LCD
  • Local control: Yes
  • Onboard presets: Yes
  • Onboard sequences: Yes
  • Onboard effects: No
  • Fixture-to-fixture control: Yes
  • Notes: 15-bit virtual dimming engine
Electrical
  • Voltage range: 100–240 VAC 50/60 Hz
  • Input method: Waterproof, 39 in power in and thru
  • Inrush
    • 15 A at 120 V (First half-cycle)
    • 40 A at 240 V (First half-cycle)
  • Fixtures per circuit*
    • 9 (15 A power thru connector)