Kramer CP-AOCH/60F-295
Kramer CP-AOCH/60F-295
Fiber Optic Plenum - High speed HDMI cable-295ft
SKU: KRMR-97-04161295
Overview
CP−AOCH/60F is an innovative active optical HDMI cable for 4K signals up to 90 meters (295ft).
Features
  • Video Resolution — Up to 4K@60Hz (4:4:4).
  • High Data Transfer Rate — Up to 18Gbps.
  • Embedded Audio — PCM 8–channel, Dolby Digital True HD and DTS–HD Master Audio.
  • HDMI Support — HDCP 2.2/1.4, HDR, EDID, ARC and CEC.
  • High–Quality Connectors — 24K gold–plated, corrosion–resistant and best possible connectivity.
  • Reduced EMI & RFI.
  • Thin Construction — 4.5mm diameter.
  • Jacket Construction — Plenum rated.
  • RoHS 2011/65/EU CE,FCC Compliant.
  • Varied Selection of Lengths — Available in versions from 10 to 90m (33 to 295ft).
Specifications
Video
  • Max Resolution: 4K@60Hz
  • Supported Color Spaces: RGB, YCbCr, xvYCC, Adobe sRGB, sYCC601, BT.2020
  • HDMI Support: HDR, HDCP 2.2/1.4, EDID and CEC, ARC
Audio
PHYSICAL
  • HDMI Source: On a male HDMI type A, 24K gold–plated K–Lock connector
  • HDMI Display: On a male HDMI type A, 24K gold–plated K–Lock connector
General
  • Cable Type: Hybrid with OM3 fiber and copper wire
  • O/E Converter: 4 channel 850 nm VCSEL array
  • Material: Bare Copper
MECHANICAL
  • Cable Bending Radius: 20mm
JACKET
  • Color: Black
  • Diameter : 4.5mm
Power
  • Consumption: 250mW (max)
Environmental Conditions
  • Operating Temperature: 50°C
  • Storage Temperature: –40–70°C