Kramer CP-AOCU/CH-15
Kramer CP-AOCU/CH-15
Active Optical plenum rated USB C to HDMI Cable -15ft
SKU: KRMR-97-044000015
Overview
Features
  • Video Resolution — Up to 4K@60Hz (4:4:4).
  • High Data Transfer Rate — Up to 18Gbps.
  • Embedded Audio — PCM 8–channel, Dolby Digital True HD and DTS–HD Master Audio.
  • HDMI Support — HDCP 2.2/1.4, HDR, EDID.
  • High–Quality Connectors — 24K gold–plated, corrosion–resistant and best possible connectivity.
  • Reduced EMI & RFI.
  • Thin Construction — 4.7mm diameter.
  • Jacket Construction — Plenum rated.
  • RoHS 2011/65/EU, CE, FCC Compliant.
  • Varied Selection of Lengths — Available in versions from 5 to 30m (15 to 98ft).
Specifications
Video
  • Max Resolution: 4K@60Hz
  • Supported Color Spaces: RGB, YCbCr, xvYCC, BT.2020
  • HDMI Support: HDR, HDCP 2.2/1.4, EDID
Audio
  • Supported Audio Formats: DTS HD 7.1, Dolby TrueHD
PHYSICAL
  • USB-C Source: On a male HDMI type A, 24K gold–plated
  • HDMI Display: On a male HDMI type A, 24K gold–plated
General
  • Cable Type: Hybrid with 4x polymer insulated glass fibers
  • Copper Type: 30–20 AWG tinned copper wire
  • Flammability: Plenum Rated
MECHANICAL
  • Cable Bending Radius: 20mm
JACKET
  • Color: Black
  • Diameter: 4.7 +/ — 0.2mm
Power
  • Consumption: < 1.5W
Environmental Conditions
  • Operating Temperature: 0–50°C
  • Storage Temperature: –20–70°C