Lab Gruppen LAB-FP10000Q/SP
Lab Gruppen LAB-FP10000Q/SP
10,000W 4-Channel Amplifier with NomadLink Network Monitoring and Dedicated Control for Touring Applications
SKU: LAB-FP10000Q/SP
Overview
Our Biggest Selling Touring-Grade Amplifier, Delivering Rock-Solid Reliability and Sonic Purity
Network Control
Proven Ergonomics
Around the Back
Under the Hood
Features
  • 4 x 2,500 Watts into 2 Ohms, 4 x 2,100 Watts into 4 Ohms, 4 x 1,300 Watts into 8 Ohms, 4 x 660 Watts into 16 Ohm
  • Regulated Switch Mode Power Supply (R.SMPS) ensures constant power output at all times
  • Intuitive DeviceControl software monitors and controls key functions via the NomadLink network
  • Efficient Intercooler copper cooling system dissipates more heat for extended peak output
  • 4 x balanced analog audio inputs on Neutrik XLR connectors
  • 4 NL4 Neutrik speakON output connectors
  • Removable dust filter grilles for increased air circulation
  • Rugged 2U rackmount chassis for durability in touring applications
Specification
General
  • Number of amplifier channels: 4
  • Peak total output all channels driven: 10000 W
  • Peak output voltage per channel: 150 V
  • Max output current per channel: 50 A peak
Max output power (all channels driven)
  • 2 ohms: 2500 W
  • 4 ohms: 2100 W
  • 8 ohms: 1300 W
  • 16 ohms: 660 W
Max output power bridged
  • 2 ohms: Not recommended 1
  • 4 ohms: 5000 W
  • 8 ohms: 4200 W
  • 16 ohms: 2600 W
Performance
  • THD 20 Hz - 20 kHz at 1 W: <0.1%
  • THD at 1 kHz and 1 dB below clipping: <0.05%
  • Signal to Noise Ratio: >112 dBA
  • Channel separation (Crosstalk) at 1 kHz: >70 dB
  • Input impedance: 20 kOhm
  • Common Mode Rejection (CMR): >54 dB, 20 Hz - 20 kHz
Gain, Sensitivity and Limiters
  • VPL, selectable per ch: 150, 121, 101, 83, 70, 56, 47, 38 V
  • VPL, when bridged 2: 300, 242, 202, 166, 140, 112, 94, 76 V
  • Voltage Peak Limiter mode (per ch.): Hard / Soft
  • Default gain: 35 dB
  • Level adjustment (per channel): Front-panel potentiometer, 31 position detented from -inf to
Connectors and Buttons
  • Output connectors (per ch.): Neutrik speakON
  • Input connectors (per ch.): 3-pin XLR, electronically balanced
  • NomadLink network: On board, 2 x RJ45 connectors IN and OUT
  • Intelligent fans (on/off): Yes, depending on presence of output signal
  • Power on/off and Remote enable on/off: Individual switches on front-panel
  • Cooling: Dual fan, front to rear airflow, no filter required, temperature controlled speed
Front-panel user interface
  • Common: NomadLink Network; Power Average Limiter (PAL)4; Power on
  • Peak Limiter (CPL): Very High Frequency (VHF); High temperature; Fault; Mute
Power
  • Operating voltage, 230 V / 115 V nominal 3: 130-265 V / 65 -135 V
  • Minimum power-up voltage, 230 V / 115 V: 171 V / 85 V
  • Power Average Limiter (PAL) 4: Yes
  • Soft-start / Inrush Current Draw: Yes / max. 5 A
  • Mains connector: 230 V CE: 16 A, CEE7; 115 V ETL: 30 A Twist lock
Dimensions
  • Dimensions: W: 483 mm (19”), H: 88 mm (2 U), D: 396 mm (15.6”)