West Penn 254246EZSGN1000
West Penn 254246EZSGN1000
4P 23G SLD CAT 6 PLENUM, Jacket Color: Security Green
SKU: WP-254246EZSGN1000
Only Approved Dealers can purchase.
Please Sign In.
or Become A Dealer to gain access today.
CONDUCTOR PARAMETERS
Number Of Pairs 4
AWG Size 23
Conductor Stranding Solid
Conductor Type Bare Copper
Nominal DCR 22 Ohm/1000ft
INSULATION PARAMETERS
Insulation Type Flouropolymer
Insulation Color Code 1.Blue,WH-Blue 2.Orange,WH-Orange 3.Green,WH-Green 4.Brown, WH-Brown
SHIELDING PARAMETERS
Shield Type Unshielded Twisted Pair (UTP)
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Nominal Impedance 100 Ohm
Nominal Capacitance Between Conductors 15 pF/ft
OVERALL CONSTRUCTION PARAMETERS
Total Number of Conductors 8
Jacket Type Flexible Plenum
Nominal Cable O.D. 0.225 in
Plenum Yes
NEC UL Rating CMP
RoHS Compliant Yes
ANSI/TIA Category Category 6 TIA/EIA 568C.2
TIA Test ANSI/TIA-568-C.2
Pull Tension 40 lbs
Bend Radius 1.125 in
Cable Weight 27 lbs
OVERALL ELECTRICAL/OPTICAL CHARACTERISTICS
Nominal Velocity of Propagation (VP) 72 %